Így szabják át a rendõrnyugdíjakat - Célkeresztben a rokkantak |
2011. July 14. |
Így szabják át a rendõrnyugdíjakat - Célkeresztben a rokkantak2011. július 14., csütörtök 4:44 Dutka Noémi Mégsem kellene az öregségi nyugdíjkorhatár eléréséig dolgozniuk a rendõröknek. Hatvanéves korukban, 30 év szolgálati viszony után rendelkezési állományba kerülhetnének, s csak katasztrófahelyzet vagy rendkívüli állapot esetén mozgósítanák õket - derül ki a Pénzcentrum.hu birtokába került életpályamodell -tervezetbõl. Mindezért az alapilletményük 80 százalékát kapnák meg. A visszahívott szolgálati nyugdíjasok többsége a különleges állományba kerül. Rokkantnyugdíjazás helyett tartalékállományba helyezik azokat, akik egészségügyi, vagy egyéb, önhibájukon kívüli ok miatt nem tudják ellátni a hivatásos szolgálatot.
Korábbi cikkünk a titkos életpályamodellrõl: így nõ a rendõrök fizetése - KATTINTS!
December végén megszûnik a szolgálati nyugdíj jelenlegi rendszere. A hivatásos állomány tagjai is csak az öregségi korhatár elérésekor kapnak nyugdíjat. A változtatás nyomán új megoldásokat kell kialakítani a hivatásos életpálya lezárására vagy az arra való felkészülésre - áll a dokumentumban.Rokkantnyugdíj és korkedvezmény helyett tartalékállomány
A jövõben tartalékállományba kerülnek azok, akik nekik fel nem róható okból alkalmatlanná válnak a hivatásos szolgálatra, de tudásukat, tapasztalatukat a közszféra más területein még hasznosítani lehet. A kormány- és köztisztviselõknél már mûködõ szisztémától eltérõen a hivatásos szolgálati viszonyban állók közül nemcsak azok kerülnének a tartalékos állományba, akik a felmentési idejüket töltik, hanem azok is, akik számára elõreláthatólag nem tudnak megfelelõ szolgálati beosztást felajánlani.
Azoknak is továbblépési lehetõséget jelentene a tartalékállomány, akik önszántukból úgy döntenek, hogy le kívánnak lépni a hivatásos életpályáról, s a fegyveres szerven kívül, más közszolgálati területen szeretnének dolgozni.
Tartalékállományba kerülnének azok is, akik legalább 25 év hivatásos szolgálati idõvel rendelkeznek, és - nekik fel nem róható okból - egészségi állapotuk miatt könnyített szolgálatban sem tudnak munkát végezni rendvédelmi szerveknél. Esetükben elhalasztanák a felmentést. A tervek szerint az érintettek meghatározott ideig - aktív álláskeresés mellett - úgynevezett ideiglenes szolgálati járandóságot kapnak. Ennek mértéke az alapilletményük 70 százaléka, vagy a részükre megállapítható nyugdíjjal egyenértékû lesz.
Cserében vállalniuk kell, hogy részt vesznek a tervezett új munkakörre felkészítõ átképzési, felkészítési programokban. Ha ennek nem tesznek eleget, illetve a felajánlott munkakört nem fogadják el, megszüntetik ezt a jogviszonyukat, és nem kapják többé az ideiglenes szolgálati járandóságot. Könnyített szolgálat a kiszuperált rendõröknek
Az új életpálya-modell elismeri: a hivatásos pálya sajátossága, hogy - különösen a végrehajtói szolgálatban eltöltött hosszabb szolgálat során - 50-55 éves kor között erõteljesen megkopik az állomány tagjainak egészégi állapota, munkavégzõ képessége, szolgálatukat nem vagy csak kevésbé tudják olyan szinten ellátni, mint fiatalabb kollégáik. Tudásukra, tapasztalatukra, aktív munkavégzésükre azonban a szervezetnek továbbra is szüksége van.
Lehetõvé kell tenni, hogy a 25 év hivatásos szolgálattal rendelkezõ, 52. életévét már betöltött hivatásos állományú - ha ezt a szolgálat, munkakör sajátosságai lehetõvé teszik - a beosztásában, vagy erre kijelölt munkakörökben könnyített feltételekkel láthassa el a munkáját.
A könnyített szolgálatban lévõ állomány heti munkaidejét 35 órában kell meghatározni. Este 10, és reggel 6 óra között csak az érintett személy beleegyezésével lehet szolgálatra beosztani. Jelentõs fizikai, pszichikai megterheléssel járó szolgálatot nem láthat el. "Relaxációs" rendelkezési állomány nyugdíj elõtt
A könnyített szolgálatot ellátók legalább 30 év hivatásos szolgálat esetén a 60. életévük betöltésekor kérhetik, hogy nyugdíj elõtti rendelkezési állományba helyezzék õket. Az érintetteket csak vészhelyzetek (például árvíz, jelentõs katasztrófahelyzet, közbiztonságot jelentõsen veszélyeztetõ helyzet felszámolása), vagy rendkívüli állapot kihirdetése esetén lehet majd szolgálatra kötelezni. Önkéntes alapon részt vehetnek olyan programokban, amelyek a pályára irányítást, oktatást, társadalmi kapcsolatok erõsítését, bûnmegelõzést szolgálják.
A nyugdíj elõtti rendelkezési állományba tartozók illetménye az utolsó évi átlagkeresetük 80 százaléka, de legalább a részükre szolgálati idõ alapján megállapítható nyugdíjjal egyenértékû lesz. Teljes nyugdíj csak 65 éves korban
A hivatásos állomány felsõ korhatára a jövõben megegyezik a társadalombiztosítási öregségi nyugdíjkorhatárral és a nyugdíj megállapítás rendjére is a társadalombiztosítási nyugdíjra vonatkozó szabályok érvényesülnek.
A 2011. december 31-ig megszerzett jogosultságok alapján megállapított, illetve rögzített szolgálati nyugdíjjogosultság az öregségi korhatár elérésekor feléled. Az érintett ekkor választhat, hogy az akkor megállapításra kerülõ társadalombiztosítási nyugdíjat, vagy az idõközi emelésekkel növelt szolgálati nyugdíjat kéri. Különleges (szenior) állományba kerülnek a visszahívott szolgálati nyugdíjasok
Jövõ év január 1-tõl szolgálati járandósággá változnak át az öregségi korhatár elõtti szolgálati nyugdíjak, ezzel együtt az érintettek elveszítik nyugdíjas státuszukat. Mint azt a Pénzcentrum.hu is többször megírta korábban, e személyi kör választhat: vagy ismét felveszi az egyenruhát, vagy személyi jövedelemadót kell fizetnie a járandósága után.
NÉZD MEG korábbi cikkünket! Szorul az adóhurok a nyugdíjas rendvédelmisek nyaka körül
Az életpályamodell-tervezetbõl kiderül: alapesetben lehetõséget kell teremteni arra, hogy a szolgálati nyugdíjasok visszatérhessenek a hivatásos szolgálatba. Ha viszont erre nincs mód, akkor az érintetteket különleges hivatásos jogviszonyban (szenior állomány) fogják továbbfoglalkoztatni.
A rendvédelmi szakszervezetek tapasztalatai szerint ritka, mint a fehér holló az üres álláshely a kapitányságokon, sõt, kormányzati körökbõl olyan információk érkeztek, hogy valójában nincs is szándék arra, hogy a visszahívott szolgálati nyugdíjasokat az eredeti helyükre helyezzék vissza. Így az érintettek szinte száz százalékban a szenior állományba kerülnek majd.
A visszahívott nyugdíjasoknál felfüggesztik a szolgálati járandóság folyósítását. Az életpályamodellû-tervezet szerint a szenior állományba kerülõk nettó illetménye a szolgálati nyugdíjukkal (szolgálati járandóságukkal) megegyezõ lesz. A fizetésük viszont nem a közszférában meghatározott illetménytábla szerint, hanem a nyugdíjakra vonatkozó szabályok alapján emelkedik majd.
A szenior állomány könnyített szolgálatot lát el, ennek megfelelõ alkalmassági követelményekkel és felszereléssel. A heti munkaidõ 35 óra lesz, az érintetteknek túlmunkát nem kell végezniük. A szolgálatot reggel 6 és este 10 óra közötti idõszakban látják el. Kihirdetett veszélyhelyzet esetén a hivatásos szolgálati viszonyra vonatkozó szabályok teljes egészében vonatkoznak rájuk, annak megfelelõen kötelezhetõek szolgálatra. Közmunkásokat is ellenõriz majd a különleges állomány Rendvédelmi szakszervezetek értesülései szerint a közmunkásokat a visszahívott szolgálati nyugdíjas rendvédelmisek felügyelnék. A szakszervezetek és Pintér Sándor belügyminiszter között május közepén zajlott megbeszélésekrõl az érdekképviseletek által készített jegyzõkönyv szerint a miniszter úgy tájékoztatott, hogy a visszarendelt kollégákat könnyített szolgálatra osztanák be. Elsõsorban szervezõi munkát kellene végezniük, például a közfoglalkoztatás feladatkörében, illetõleg munkavezetõi, felügyelõi, irányítói munkakört tölthetnének be.
A Szolgálat és Becsület szolgálati nyugállományúak érdekvédelmi mozgalmának értesülései szerint a debreceni stadionépítésnél 1300 visszahívott szolgálati nyugdíjas rendõr vesz majd részt a szervezési és közbiztonsági feladatok végrehajtásában. A Beregi-víztározó megépítésén 2500-an, a kulcsi löszfal megerõsítésénél pedig 350-en teljesítenek majd szolgálatot. A Római-parti gáterõsítést 150, a Tisza-gát építését 1200, a fõútvonalak felújítását pedig 1400 nyugdíjasból aktívvá váló rendõr segíti majd. Forrás: http://penzcentrum.hu/karrier/igy_szabjak_at_a_rendornyugdijakat_celkeresztben_a_rokkantak.1028987.html
|
|
Online felhasználók
Statisztikák
OS: Linux w
PHP: 5.2.17
MySQL: 10.11.11-MariaDB-0+deb12u1
Idő: 05:51
Caching: Disabled
GZIP: Enabled
Tagok: 2
Hírek: 1138
Linkek: 75
Archívum
-
October, 2009
-
January, 2009
-
December, 2008
-
November, 2008
-
October, 2008
-
September, 2008
-
June, 2008
-
May, 2008
-
April, 2008
-
March, 2008
|