Kezdölap arrow Hírek arrow Bontsuk le a Parlamentet - skandálták a tûzoltók
Bontsuk le a Parlamentet - skandálták a tûzoltók
2009. October 19.

A tûzoltókat érintõ költségvetési megszorítások miatt mintegy két és fél ezer egyenruhás, rohamsisakot viselõ tûzoltó demonstrált hétfõn a fõvárosi Alkotmány utcában, a Parlament közelében. Vasiak is voltak köztük, Szombathelyrõl nyolcvanan, Körmendrõl ötvenen, Sárvárról tizenegyen érkeztek. Füstbombáztak is a végén, összességében pedig elégedetlenül távoztak.

Korán reggel indultak el a hivatásos tûzoltók a fõvárosba, hogy részt vegyenek az országos demonstrációban. Az Alkotmány utcában a megyébõl közel százharmincan gyûltek össze tûzoltóautókkal, zászlókkal, hogy tiltakozzanak az elvonások ellen.

Tûzoltók a Parlamentnél. A megszorítások ellen emelték fel fecskendõjüket Fotó: Benkõ Sándor

Tûzoltók a Parlamentnél. A megszorítások ellen emelték fel fecskendõjüket Fotó: Benkõ Sándor

A demonstrációt a Hivatásos Önkormányzati Tûzoltóságok Országos Szövetsége, a Hivatásos Tûzoltók Független Szakszervezete és a Fõvárosi Tûzoltóság Szakszervezete hirdette meg. A megmozdulás elején a transzparenseket tartó, nemzeti színû zászlókat lobogtató tûzoltók nyilvános tûzoltóesküt tettek, hogy életük kockáztatásával is ellátják szolgálati feladataikat.

 

 

Vas megye több pontjáról is érkeztek tûzoltók a fõvárosi tüntetésre Fotó: Benkõ Sándor

Vas megye több pontjáról is érkeztek tûzoltók a fõvárosi tüntetésre Fotó: Benkõ Sándor

A gazdasági válság elérte a tûzoltókat is, a tervek szerint jövõre 1,8 milliárd forinttal kevesebbet kapnak: 1,4 milliárd forintot az adó- és járulékjogszabályok változása miatt vonnak el, 350 millió forintot pedig átcsoportosítanak az önkéntes tûzoltóságok finanszírozásához. Eddig a hivatásos önkormányzati tûzoltók állami normatíva alapján kapták a mûködésükhöz szükséges összeget. A támogatás döntõ részét elvitték a személyi kiadások, vagyis a bérek. A dologi kiadásokra minden évben kevés pénzük maradt. Évek óta rendszeresen ki kell pótolniuk az összeget a saját bevételeinkbõl, hogy kihúzzák az év végéig. A tûzoltók nagyon meglepõdtek, amikor meglátták a 2010-es évi költségvetési törvénytervezet. A tûzoltóságok finanszírozása ugyanis nem normatívák alapján történik majd. A  törvényben tételesen fel vannak sorolva a tûzoltóságok, és a nevük mögött egy fix összeg szerepel. Ez az összeg Szombathely esetében 20 millió forinttal kevesebb, mint az idei.

Nem csak az elvonás okoz hiányt a költségvetésükben. Július 1-tõl öt százalékkal nõtt az áfa, valamint az üzemanyag jövedéki adója is változott, s ez már idén megemelte  a kiadásaikat. Jövõre is számolni kell ezzel, így ez is rárakódik a mínusz 20 millióra. További plusz terhet jelent még, hogy változik a személyi jövedelemadóról szóló törvény január 1-tõl, s az eddig adómentes juttatásokat is megadóztatják.

Az országban összesen 98 hivatásos önkormányzati tûzoltóság mûködik, ebbõl mintegy kilencvenen csatlakoztak a demonstrációhoz. A tiltakozás alatt kiderült, hogy több tûzoltóságon is pont ebben az idõpontban szerveztek továbbképzéseket, a részvétel kötelezõ volt. Így kevesebben gyûltek össze, mint amennyire számítottak. A megyébõl Sárvár tûzoltósága nem csatlakozott a megmozduláshoz, ám mégis 11-en úgy döntöttek, kiállnak társaik mellett. A demonstrációban Szombathelyrõl hatvanan, Körmendrõl ötvenen vettek részt, s bíztak abban, felhívják arra a figyelmet, hogy bajba kerülhet a tûzvédelem.

A körmendi tûzoltók reggel hétkor keltek útra tegnap, hogy demonstráljanak a tervezett elvonások ellen. A Parlamenthez közeli, a forgalom elõl elzárt Alkotmány utcába az ország minden szegletébõl érkeztek tûzoltók, körülbelül kétezren, kéttucatnyi jármûfecskendõvel sorakoztak fel. A demonstrációt Dobson Tibor, az Országos Katasztrófavédelmi Fõigazgatóság sajtószóvivõje vezényelte le. A déli harangszó után elénekelték a Himnuszt, majd fejet hajtottak azok elõtt a bajtársak elõtt, akik szolgálat közben vesztették életüket, s közösen letették tûzoltóesküjüket. Ezt követték a beszédek, melyek a tûzoltóság helyzetérõl szóltak. A nehézségekrõl, a költségvetés megnyirbálásáról, s az egyre ellehetetlenülõ mûködési körülményekrõl.

- Októberre minden évben elfogy az állami támogatás - hangzott fel - , az év hátralevõ részében saját pénzünkbõl mûködhetünk. - Ha elfogadják a költségvetést, akkor már januárban gondjaink lesznek. Ha visszaosszuk a fizetésünket, akkor kiderül, hogy a minimálbér szintjét is alig érjük el a juttatásokkal és pótlékokkal együtt. Ez szégyen. Ránk szükség van az országban, és rájuk is? - mutatott a szónok kérdõen az Országház felé, közben a tömeg nemtetszését fejezte ki. - Mi is szeretnénk negyvenórás munkahetet és tisztességes fizetést. Minden olyan eszközzel rendelkezünk, mely az építéshez kell, de ez a bontáshoz is elegendõ. Remélem, hogy nem kell ez utóbbit alkalmaznunk.

- Menjünk, s bontsuk le a parlamentet! - skandálták többen is tömegben - , hátha annak lesz eredménye.

A demonstráción szót kapott dr. Bende Péter tûzoltó vezérõrnagy, a Magyar Tûzoltó Szövetség elnöke, aki elmondta, hogy példátlan összefogásnak számít a mai, mert a munkáltatók és munkavállalók közösen vonultak az utcára tiltakozni.

- Hívjuk fel a figyelmet, hogy veszélyben az emberek biztonsága! - folytatta a beszédet. - A legfontosabb, hogy minden körülmények között embertársaink életét és vagyonát meg tudjuk védeni.

A tûzoltó mindig segít a bajban, de rajtunk ki segít?

A parlamenti pártok frakcióvezetõinek írt levelet is felolvasták a demonstráción, majd szerették volna átnyújtani az illetékeseknek. A petíciót a Fidesz és a KDNP képviselõi vették át, az MSZP és SZDSZ frakcióvezetõi az elsõ szóra ki sem jöttek. Nekik egy delegáció adta át a levelet. Ekkor szabadultak el kissé az indulatok, s a tömeg az Alkotmány utcából a Kossuth térre vonult. Akkor derült ki, hogy azoknak, akik az Alkotmány utcában hallatják szavukat, az Országháznál hangjukat is alig hallani. A tûzoltók elégedetlenkedtek, hiszen nem azért utaztak ennyit, hogy kéréseiket csak az Alkotmány utcai lakosok hallják. Elõször a tömeg nem akart visszamenni rendõri felszólításra sem a Kossuth térrõl az Alkotmány utcába, azt skandálták, hogy „Gyertek ki!” és „Menjünk be!”, s a megyébõl is akadtak olyan tûzoltók, akik a kordonoknál fejezték ki nemtetszésüket. Ezt követõen zászlókkal és transzparensekkel elindultak, s tettek egy kört az országház körül. Közben a rendõrök is egyre tovább emelték a készültséget, testpáncélosokkal kellett szembenézniük a tûzoltóknak. 

- Ne legyünk olyan csürhe banda, mint azok, akik átmentek a Kossuth térre - hangzott fel a mikrofonból, s ez a kijelentés sokakat megsértett. Ezt követõen megbomlott a fegyelem, s úgy tûnt, hogy bár a tûzoltók végigálltak a demonstráció hátralevõ részét, már lemondtak arról, hogy a tiltakozásunknak bármi foganatja lenne A demonstráció délután négyig tartott volna, ám kettõkor véget ért. A legvégén az Alkotmány utcában egy füstbombát gyújtottak meg, mely még hosszú percekig füstölgött.

Hazafele a buszban is úgy gondolták a hivatásosok, hogy ennek így semmi értelme nem volt, határozottabb fellépés kellett volna, hogy komolyan vegyék õket.

forrás: - Bontsuk le a Parlamentet - skandálták a tûzoltók (Pannon Lapok, 2009.10.19 13:44)

 

 
< Előző   Következő >
FTSZ
 

Online felhasználók

Tûzoltóbörze
 

Statisztikák

OS: Linux w
PHP: 5.2.17
MySQL: 10.5.12-MariaDB-0+deb11u1
Idő: 01:56
Caching: Disabled
GZIP: Enabled
Tagok: 2
Hírek: 1138
Linkek: 75